De reactie van NS op dit bericht, via
NS Nieuwsberichten:
De Mat’64: niet meer de jongste, wel heel degelijk
27 maart 2015
In de Telegraaf van vandaag is aandacht voor de Mat’64, het oudste treintype dat NS nog in bedrijf heeft. Naar aanleiding van de botsing afgelopen weekend bij Teuge wordt gemeld dat dit treintype, dat is ontworpen in 1964, onveilig is. Hier is geen sprake van. Op het Nederlandse spoor rijden immers geen onveilige treinen. Alle treinen beschikken over een toelating die is afgegeven door de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT).
,,De Mat’64 heeft zich door de jaren heen bewezen als een zeer degelijke trein’’, schetst Abdullah Topal, materieelmanager Mat’64. ,,Zelfs in strenge winters bleef dit treintype zeer goed presteren en ook in andere jaargetijden heeft dit type nauwelijks last van storingen.’’
Het Telegraaf-artikel refereert aan een eerder inspectierapport, waarin een botsing met een Mat’64 en een tractor bij Coevorden wordt beschreven. Op 17 november 2008 heeft de Inspectie (ILT, destijds nog Inspectie Verkeer & Waterstaat) gerapporteerd dat bij die aanrijding geen overtredingen of tekortkomingen geconstateerd zijn. Wel signaleert de Inspectie dat het aanbrengen van een zogenoemde baanschuiver, die projectielen mogelijk van een spoorbaan kan schuiven, wellicht een optie is. Zo’n signaal houdt niet in dat er sprake is van een afwijking van de norm of regelgeving. De ,,waarschuwing’’ waarover de Telegraaf spreekt is dus feitelijk niet correct.
NS heeft naar dit zogenoemde ‘signaal’ gekeken. Mede omdat destijds al bekend was dat gestopt zou worden met de Mat ’64-treinen, is besloten deze baanschuivers niet aan te brengen. Inmiddels rijden er nog 43 treinen van dit type rond, maar aan het eind van het jaar verdwijnen ze helemaal uit de dienstregeling. ,,Aan het einde van dit jaar verloopt de revisietermijn van de Mat’64’’, schetst Topal. ,,We hebben besloten geen nieuwe revisiebeurt meer uit te voeren. De Mat’64 wordt vervangen door andere treintypes, zoals DDAR en DDM1. Later komen dan nog de Flirt-treinen, die NS onlangs heeft besteld.’’
NS wacht op dit moment de uitkomsten van het van het onderzoek naar de precieze toedracht van het ongeluk in Teuge verder af. Uit dat onderzoek moet ook blijken waarom er zoveel infraschade is ontstaan.